0
Suvo meso koje visi u procesu sušenja

Suvo meso, ta koncentrovana slast tradicionalne kulinarske baštine, može biti pravi izazov ako se nađete sa komadom tvrdim kao drvo.

Bez obzira da li se radi o domaćem pršutu, pančeti, pečenici, paštrami ili govedini, oni sušenjem i soljenjem gube vodu, a proteini se restrukturiraju, što često rezultira žilavom teksturom.

Srećom, postoji nekoliko pouzdanih tehnika koje mogu vratiti milinu ovom delikatesu. U nastavku saznajte kako omekšati suvo meso.

Šta je suvo meso zapravo?

Suvo meso je rezultat drevnog metoda konzerviranja gde se sveže meso tretira solju (često u kombinaciji sa začinima, šećerom i nitritima/nitratima), a zatim suši na dimu na kontrolisan način.

Ovaj proces:

  • smanjuje aktivnost vode – so izvlači vlagu, što otežava razvoj bakterija i kvarenje
  • koncentriše ukuse – gubitak vode pojačava prirodne ukuse mesa i dodate začine
  • menja strukturu proteina – proteini (mišićna vlakna) se stežu i skupljaju, što daje karakterističnu, često žilavu teksturu, ali i intenzivan ukus
  • razvija boju i aromu – hemijske reakcije tokom sušenja (posebno sa nitritima/nitratima) daju tipičnu ružičastu boju i specifičan miris i ukus sušenog mesa.

Da li suvo meso goji?

Na žalost, da, suvo meso je generalno kalorično i bogato mastima (posebno pančeta, slanina, neke vrste pršuta), jer se u suvom stanju koncentrišu i proteini i masti.

Takođe je bogato proteinima i veoma bogato natrijumom zbog procesa soljenja. Umerena konzumacija je ključna, posebno za osobe sa visokim krvnim pritiskom ili određenim zdravstvenim stanjima.

Ipak, kvalitetno suvo meso može biti dobar izbor belančevina i određenih minerala (npr. cinka, gvožđa).

Kako rasoliti suvo meso ako je preslano?

Ponekad je problem ne samo tvrdoća već i preterana slanost. Da biste delimično uklonili so:

  • operite (blago operite površinu mesa pod mlazom hladne vode i obrišite papirnim ubrusom)
  • potopite (potopite meso u posudu sa hladnom vodom i stavite u frižider. Menjajte vodu svakih 30-60 minuta. Obično je dovoljno 1-4 sata u zavisnosti od veličine komada i slanoće mesa )
  • prokuvajte (ako je meso posle potapanja još uvek suviše slano, možete ga kratko prokuvati u vodi i vodu baciti – ovo se primenjuje isključivo za jela gde se meso dalje kuva).

Domaće suvo meso: Kako čuvati?

Pravilno čuvanje je ključno za održavanje kvaliteta i sprečavanje dodatnog stvrdnjavanja ili kvarenja.

Domaće suvo meso voli hladno i tamno mesto, te ga uvek čuvajte u frižideru na 2-4°C. Vazdušna cirkulacija je odličan izbor za veće komade. Ako imate veći komad, ceo pršut, pečenicu, okačite ga ili postavite na rešetku u frižideru, omotajte platnom da upije vlagu, ali dozvoli disanje. Nikako ne stavljajte meso u plastičnu kesu jer zadržava vlagu i izaziva plesan.

– Dodatno, suvo meso možete da čuvate i u zamrzivaču kao i sveže.

Kako omekšati suvo meso: Tehnike koje zaista deluju

Evo najefikasnijih metoda, od najjednostavnijih do onih koje zahtevaju malo više vremena, kako biste mogli da jedete meso samostalno, ili kao deo raznih kombinacija i recepata.

  1. Tanak presek: sečenje vrlo tankih listića popreko na vlakna (pod uglom od 90 stepeni) skraćuje duga mišićna vlakna, čineći meso znatno mekšim i lakšim za žvakanje. Za ovaj poduhvat možete koristiti oštar nož ili još bolje mesoreznicu.
  2. Toplota (blaga i kontrolisana): blaga toplota omekšava kolagen (vezivno tkivo) i masti u mesu, bez da ga skuva i učini gumastim. Ključ je niska temperatura. Stavite meso u plastičnu kesicu, izbacite vazduh i potopite u vodu zagrejanu na 55-65°C na nekoliko sati i dobićete ravnomerno omekšano meso.
  3. Hidratacija: dodavanje malo vlage može pomoći da se površinska struktura mesa opusti. Premažite tanke listiće sa malo mekog maslaca ili kvalitetnog ulja (maslinovog, susamovog) neposredno pre serviranja.
  1. Mehaničko omekšavanje: razbija mišićna vlakna i kolagen. Koristite ravan tučak za meso i lagano udarajte po površini mesa. Bolje funkcioniše za nešto deblje komade nego za već tanko isečene listiće pršuta.
  2. Enzimi (za upotrebu u kuvanju): prirodni enzimi (bromelain u ananasu, papain u papaji) razgrađuju proteine. Dodajte malo svežeg soka od ananasa u marinadu ili sos u kome će se kuvati suvo meso i kuvajte zajedno. Toplota će aktivirati enzime i meso će omekšati.

Osoba omekšava meso

S druge strane, izbegavajte korišćenje mikrotalasne, dugo kuvanje i da držite meso u vodi duži vremenski period. Brzo zagrevanje u mikrotalasnoj obično dodatno isuši meso, čineći ga još tvrđim i gumastim. Uz to, brzo prženje na jakoj vatri ili dugo kuvanje na visokoj temperaturi će učvrstiti proteine, a ne omekšati, a krajnji rezultat toga će biti žilavo meso.

Dodatno, ako predugo potopite suvo meso u vodi, ovo ispira ukus i može da postane bljutavo i vodenasto.

Omekšavanje suvog mesa je kombinacija pravilne pripreme i poštovanja njegove prirode. Pametno korišćenje ovih metoda pretvoriće tvrdi komad u nežan zalogaj koji u potpunosti otkriva bogatstvo ukusa koje suvo meso nudi.

Strpljenje i pažljiva obrada su vaši najbolji saveznici.

0